П Р О Е К Т И 

НАЧАЛО                              
ПРОЕКТИ                           
ТЕХНОЛОГИЯ                     
АРХЕОЛОГИЯ                 
ВИДЕО ГАЛЕРИЯ                
НОВИНИ                              
ВРЪЗКИ                              
КОНТАКТИ                           

 
 
 
 

 

 
П Р О Е К Т


Интерактивно софтуерно приложение за цифрово представяне на българското културно историческо наследство за 42 инчов сензорен екран 

 

В музея гледаш, слушаш, докосваш...

Интерактивно софтуерно приложение за цифрово представяне на българското културно историческо наследство за 42 инчов сензорен екран. Специално направено за мултимедийната зала на експозицията „Панагюрско златно съкровище”, в която са подредени прочутите девет тракийски съда – 63 години след откриването им.

 


кликнете върху изображението и вижте видео за системата


Информационната зала към трезора е оборудвана с модерни мултимедийни устройства, чрез които посетителят може да получи по-детайлна информация за Панагюрското златно съкровище, откривателите, дарителите и изпълнителите на  проекта. В залата е изложена и „пътната карта на съкровището”, на която са отбелязани гостуванията на тракийското злато в музеите на над 40 града по цялото земно кълбо.

В системата се използва 42 инчов сензорен дисплей Elo 4200L. Това е уникална система комбинираща най добрите характеристики на изображение с водещите сензорни технологии. Дисплеят е устойчив на замърсяване може да се пипа с мръсни ръце и въпреки това да реагира точно. Оптичната прозрачност на предното стъкло е много добра. Затова цветовете му са живи и наситени а контраста е съвършен.

 

За да бъде напълно интерактивна в системата се използва компютърен модул. По този начин дисплея се превръща в „тъчкомпютър”. Той е с компактен дизайн и много добри хардуерни параметри. Добавянето става лесно. Предвиден е специален слот в задната част на дисплея, в който се вкарва модула и чрез който стават всички необходими връзки (на интерфейсите USB, VGA, аудио) с дисплея.
Представяне на проекта:

За пръв път се изпробва линейният модел на интерфейса за толкова голям сензорен дисплей с висока резолюция (42'' 1920 х 1080 пиксела). Пълнофункционално интерактивно приложение с уникален дизайн. А вградения изкуствен интелект го правят напълно готово за използване в музейна среда като публичен дисплей за достъп до информация.
Досега подобно нещо не е правено в България.

Функции и дизайн:
Основният прозорец на приложението след стартирането му. Както сега така и по нататък има две ясно обособени области


•
Бързи бутони, за достъп до сбита текстова информация за предмет от съкровището комбинирана с анимираното му представяне. Потребителят може спира движението на обекта в избран от него момент като го докосне. Повторно докосване го задвижва отново. Това дава възможност за подробно разглеждане на детайлите на предметите.
•
Книга на тайните, бутон на централно място, който отваря книгата за панагюрското съкровище. Състои се от над 30 слайда-страници с текст описващ историята на откриването му, анализ на сцените по съдовете, предположения за функцията им.


Богато илюстрирани със снимки и детайли от предметите. Заложена е интерактивност, възможност за добавяне на активни и мултимедийни обекти в рамките на книгата. Разгръщането става чрез плавно общо преместване на слайдовете по хоризонтала (ляво и дясно)



Ако определен период от време системата не се използва започва визуализация на пълен екран на нещо като скрийн сейвър. Това е анимирана комбинация от изображения в формат с висока резолюция. Функцията му е да представя приложението на потенциалния потребител който стои и гледа към екрана като го информира че той се намира пред интерактивна система и го подканя да започне работа с нея.

Искате да имате интерактивна система и във вашия музей?
Свържете се с нас:
simon@sim-on.org

 

В панагюрската експозиция за пръв път всеки един от съдовете се показва в отделна витрина.

Това позволява на посетителя да се наслади дори на най-дребните детайли и орнаменти, изработени от древните майстори. Експерти твърдят, че самите витрини нямат аналог в световната музейна практика. Витрините, които са от бронирано стъкло, са проектирани и изработени в Германия и представляват цилиндри с диаметър 60 сантиметра и височина 3.20 метра. Самият трезор, наред с  преддверието и информационната зала, са облицовани в ефектни разновидности на гранит, италиански мрамор, туфа и полускъпоценния камък лабрадорит.


Ако се интересувате от системата и искате да я използвате за вашите нужди
изпратете запитване на:
simon@sim-on.org

телефон за връзка.: 0888232861

SiMon :: лаборатория за интерактивни и мултимедийни приложения


Веб базирано приложение за цифрово представяне на

движими паметници на културата

 

инж. П. Атанасов

 
     
 

SiMon © 2012