Н О В И Н И

НАЧАЛО                             
ПРОЕКТИ                          
ТЕХНОЛОГИЯ                      
АРХЕОЛОГИЯ                 
ВИДЕО ГАЛЕРИЯ                
НОВИНИ                             
ВРЪЗКИ                               
КОНТАКТИ                          

 
 
 
 

 
   НОВИНИ
[Март 2013 г.] Посетителите на Лувъра вече използват Nintendo 3DS

вижте цялата информация...

Най-посещаваният музей в света, Лувъра замени остарелите аудио гидове с конзоли Nintendo 3DS. 
Устройствата дават възможност на посетителите да се ориентират в сградата на музея и  им предоставят за избор определени маршрути в зависимост от експонатите, които искат да видят. Предвидени са специализирани маршрути за отделните възрасти.  Освен това на потребителите се предоставя високо качествено графично съдържание както и 3D модели на много от експонатите в музея.
[Януари, 2012 г.]  Посетителите на Лувъра ще се използват Nintendo 3DS

вижте цялата информация...

Най-посещаваният музей в света, Лувъра ще замени остарелите аудио гидове с конзоли Nintendo 3DS. Ежегодно в Лувъра, влизат над 8,5 млн. туристи, но много малка част от тях търсят средства за допълнителна информация, като само 4% заплащат за употребата на аудио гид. Според служителите на известния музей, електронните устройства са наистина полезни за хората, които искат да разберат интересни факти за изложените експонати.

 
[Септември, 2010 г.]  СЕЛО СМИЛЯН -  регионален форум: "Образователни и културни политики" в пограничните райони на България"



вижте цялата информация...

Смолянското село Смилян стана домакин на открит форум на тема «Образователни и културни политики в пограничните райони на България». Организатори на събитието са Община Смолян, Кметство -  Смилян и Национален Фонд “Култура” в сътрудничество с Международен съвет на франкофонската младеж и Франкофонски клуб за развитие. Форумът ще се проведе на 11 и 12 септември 2010г. в залата на комплекс „Смолена”, в село Смилян. област Смолян.
 Поканени за участие са представители на местни и регионални власти и централни институции, на културно- образователни институции ( училища, читалища, музеи, галерии, библиотеки читалища, училища), на НПО и организации и доставчици на услуги в сферата на културата, образованието и младежта.
[Април, 2010 г.]  АЛАДЖА МАНАСТИР „УНИКАЛЕН  АУДИОВИЗУАЛЕН  СПЕКТАКЪЛ”



вижте цялата информация...

Уважаеми гости на нашата страница,
Имаме удоволствието да предложим на вашето внимание новата интересна атракция за гостите на България и Българското Черноморие, която ще бъде реализирана в музеен обект и Национален паметник на културата „Аладжа манастир” през 2010 година:
Уникалният аудиовизуален спектакъл
 „Легенди от Аладжа манастир”, създаден по легендите за Аладжа манастир.
Аудиовизуалният спектакъл
“Легенди от Аладжа манастир” е част от програмата на Община Варна в подкрепа на инициативата за утвърждаване кандидатурата на Варна за културна столица на Европа през 2019 г.
 

[Март, 2010 г.]  ВЕЛИКО ТЪРНОВО „СЪКРОВИЩАТА НА СРЕДНОВЕКОВНА ВАРНА”
Регионален исторически музей Варна
и „БУЛ БЕК” ООД,
Велико Търново,
„Хан Хаджи Николи” организират предствителна изложба  „Съкровищата на средновековна Варна". Изложбата ще се осъществи в реставрирания хан на известния Търновски търговец Хаджи Николи във Велико Търново,   Самоводска чаршия, ул.
„Г. С. Раковски” № 4.
ОТКРИВАНЕ 22 МАРТ, В ЧЕСТ НА ПРАЗНИКА НА ВЕЛИКО ТЪРНОВО, ВТОРИ ЕТАЖ НА ХАН „ХАДЖИ НИКОЛИ”. Изложбата е разположена в три зали на втория етаж на сградата.
В съседство, на същия етаж, в две зали  са представени и оригинални икони от Черноморието.

вижте кратко видео за изложбата:


вижте цялата информация...

„Хан Хаджи Николи”, Велико Търново
 

[Декември, 2008 г.]  ФОТОИЗЛОЖБА „ГИГАНТСКИ РИБИ ПО ПОРЕЧИЕТО НА ДУНАВ”

   Във връзка с Никулден – традиционния празник на рибарите и моряците, Регионален исторически музей – Варна и Етнографския музей „Дунавски риболов и лодкостроене” – Тутракан, организират фотоизложба „Гигантски риби по поречието на Дунав”. В нея ще бъдат представени 20 табла с репродукции на около 40 архивни фотографии на гигантски моруни и сомове, уловени в българската част на река Дунав. Идеята за събиране на фотоархив от снимки на гигантски риби, уловени от български рибари в Дунав, възниква във връзка с отбелязването на 30-та годишнина от създаването на Етнографски музей „Дунавски риболов и лодкостроене” – Тутракан през 1974 г.  Фотоархива съдържа снимки, направени в периода от средата до края на XX век като голяма част от тях са дарение от частни лица. Най-старата снимка е от 1942 г на моруна, която тежи 393 кг,
уловена край с. Връв.


вижте цялата информация...

 
[16 Юли  2008]  Забравените фотографии от Руско - Турската война.

   Винаги са ме вълнували ранните фотографски изображения.В тях има съхранено достойнство, усеща се дъхът на отминалото време. Хората са заставали пред обектива с ясната мисъл, че извършват нещо важно - оставят следа - памет за идните поколения.В  изобразително отношение Руско –Турската война е свързана в съзнанието ни главно с гравюрите от европейските илюстровани издания и монументалните платна от големите руски художници от онова време, както и множеството паметници в цялата страна пощадени от посегателство, въпреки превратностите в нашата съвременна история.Мнозина от нас обаче забравят или не допускат, че голяма част от тези гравюри и картини са създадени по фотографии, които поради невъзможност да се отпечатват полутонови изображения в тази епоха са служили като ориентири или основа за създаването на естетизирани и обогатени графични / щрихови / изображения за нуждите на периодичния илюстриран печат.
вижте цялата информация...

 
[22 Юни 22 Септември 2007]  20 ГОДИНИ ОТ ЕКСПЕДИЦИЯ ПЕРУН

През 1985 г. членовете на пловдивския клуб “Магелан” под ръководството на неговия председател д-р Гаро Томасян разработват проект за построяването на експериментален модел на средновековна славянска ладия. За целта са събрани всички средновековни писмени сведения по тази тема. Подробно са проучени и средновековните изображения-графити на плавателни съдове, открити в България. През 1986 г. чертежите на ладията са завършени. Тя представлява едномачтов плавателен съд с гребла. Корпусът му е с плоско дъно, имитиращ издълбан дънер с допълнително издигнати бордове. Малко по-рано в р. Днепър край о-в Хортица са открити останките на ладия от IX – X в. Екипът на д-р Томасян се запознава на място с находката – части от дъното на ладия, издълбано от цял дънер. Това
вижте цялата информация...

 

 [ 01 Юни 2007 ]  ИЗЛОЖБА ВЪВ ВАРНЕНСКИЯ АРХЕОЛОГИЧЕСКИ МУЗЕЙ

    От 2006 г., Регионален исторически музей съвместно с Министерството на културата и някои големи музеи в страната започна програма за представяне на националните археологически паметници в залите на Археологическия музей – Варна. Началото бе поставено с изложбата „Тракийските съкровища” през лятото на 2006 г. Вероятно това бе най-успешната изложба, организирана през последните десетилетия в България – посетена от близо 130 000 туристи. Целта е да се покажат съкровищата на България на място, пред стотиците хиляди туристи по Черноморието. Мястото не е избрано случайно. Варна е един от водещите културни центрове на България, лятна културна столица, с развит морски и културен туризъм, с един от най-големите и посещавани музеи.

вижте цялата информация...

 

 „От траките до отоманите” – България през колекциите на музеите на Варна

 

 

На 22 декември 2006 в Археологически музей Анри Прад, в Лат, Монпелие (Франция ) се oткри изложба „От траките до отоманите” – България през колекциите на музеите на Варна.

вижте цялата информация...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ОБНОВЕНИЯТ МУЗЕЙ НА ВЪЗРАЖДАНЕТО - ВАРНА

 

   Навярно знаете, че на 20 декември от 10 часа на ул. “Заменхов” 21 кметът на Варна Кирил Йорданов откри новата експозиция на Музея на възраждането. Напомняме ви, че след съдебни битки през 2002г. Варненската и Великпреславска митрополия успя да вземе помещенията на тогавашния музей на възраждането и на практика той остана без подходящ дом. След четиригодишен престой в твърде тесни помещения, със съдействието на кмета днес музеят се сдоби със старинна сграда, строена в края на ХIX век., в която е разгърната новата експозиция. Неин автор е Станка Димитрова – завеждащ музея.
Показани са най-важните моменти от историята на града през периода на Възраждането. Акцентът е главно в културната и духовна област.
Значението на Варна като военно-стратегически пункт по Западното Черноморие и участието на варненския край в руско-турските войни в края на XVIII и началото на XIX в., стопанското развитие на града. В една от залите е възстановена обстановката на класната стая на взаимното училище, с всички пособия, свързани с обучението в онази епоха.
 

 

вижте цялата информация...

 

 ВРЕМЕННА  ЕКСПОЗИЦИЯ В АРХЕОЛОГИЧЕСКИЯ МУЗЕЙ

 

   Калцитът е един от най-разпространените минерали на нашата планета. Установен е в състава на всички видове скали. Той изгражда мощни комплекси от варовици и мрамори. Калцитът е минерал с прост химичен състав –СаСО3 и съдържа 56 % СаО и 44% СО2. Известни са около 600 комбинационни форми калцитни Кристали. (в чист вид калцитът е Безцветен до Бял и прозрачен. Химическите и механическите примеси го оцветяват в различни цветове и го правят плътен и непрозрачен.В резултат на химични или физични процеси калцитът може да бъде заместен от други минерални видове в резултат на което се получават...

вижте цялата информация...

 

 

 

 

 SiMon 2006